Nieprzyjemne podrażnienia

Skóra dziecka jest inna niż skóra osoby dorosłej i trzeba o nią odpowiednio dbać. Ta część, którą okrywa pieluszka, jest szczególnie narażona na zaczerwienienia i podrażnienia.

file

W pierwszych miesiącach życia skóra dziecka jest nadal bardzo cienka, mniej więcej o połowę cieńsza od skóry osoby dorosłej, ma tendencje do wysychania, jest zatem szczególnie wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Właśnie dlatego często ulega zaczerwienieniom i podrażnieniom; czasem nawet rozwija się zapalenie skóry, głównie w miejscach zakrytych pieluszką, szczególnie u dzieci w wieku od 3 miesięcy do 1 roku.


Podrażnienia wywoływane są długotrwałym oddziaływaniem związków organicznych na skórę, jej maceracją oraz tarciem pieluszki w trakcie poruszania się dziecka. Podczas odstawiania od piersi dolegliwości te mogą się zaostrzać na skutek wprowadzania nowych pokarmów.

 

Aby zminimalizować pojawianie się tych podrażnień, dobrze jest często zmieniać pieluszkę i pozwolić dziecku pozostawać bez niej tak długo, jak to możliwe. Należy dokładnie przemywać fałdy skórne i osuszać je delikatnie, bez pocierania. Na koniec, po umyciu i osuszeniu, należy użyć środka ochronnego na bazie tlenku cynku oraz maści nawilżającej, łagodzącej wszelkie podrażnienia. Izoluje ona skórę od czynnika podrażniającego.


Poświęcenie czasu na wybór odpowiednich kosmetyków to kolejny dowód miłości wobec dziecka, który czuje ją - dosłownie - przez skórę.