Nawiązywanie więzi

Więź nawiązuje się wskutek wymiany spojrzeń, kontaktu z dzieckiem i opieki rodzica nad nim, już od pierwszych chwil po narodzinach.

file

Obecnie często słyszy się o nawiązywaniu więzi. Termin ten powstał niemal trzydzieści lat temu dla nazwania tej niezwykłej, niezniszczalnej więzi, która łączy rodziców i dziecko na zawsze. Jest to zatem wyjątkowa więź, która łączy dziecko z rodzicami i odwrotnie już od pierwszych chwil życia i reprezentuje podstawowy zasób niezbędnej czułości, która pozwala poradzić sobie z późniejszą rozłąką w sposób bezstresowy. Dlatego też ważnym jest, aby w chwili narodzin oraz w ciągu kilku godzin bezpośrednio po porodzie oboje rodzice mogli spędzić spokojne chwile z niemowlęciem, co pozwoli na wytworzenie tej tak ważnej więzi.


U dzieci więź wytwarza się poprzez główne zmysły: dotyk, wzrok, słuch, smak i powonienie. Istnieją nawet teorie, według których w pierwszych dniach życia dziecko żyje w symbiozie z mamą i nie odróżnia swojego ciała od ciała matki. Wynika z tego, że mama jest wszystkim, co zaspokaja potrzeby niemowlęcia, ponieważ ono i ona są jednym.


Przywiązanie rodziców do dziecka przejawia się w rozpieszczaniu go, całusach, tuleniu, obserwowaniu, karmieniu i porozumiewaniu się z dzieckiem na różne sposoby. Jednak najintymniejszymi momentami między rodzicami i ich dzieckiem są te, gdy skóra rodziców dotyka skóry dziecka: karmienie piersią, kąpiel, masowanie, sen, itd., kiedy kontakt fizyczny jest spontaniczny, powodowany instynktem chronienia i opieki rodzicielskiej.
Jest to prawdziwie obustronna relacja: dziecko wywołuje u rodziców odruch opieki i okazywania czułości, a opieka, którą rodzice otaczają dziecko sprawia, że odpowiada ono przywiązaniem.


Także z fizjologicznego punktu widzenia udowodniono, że dzieci urodzone w terminie, mające kontakt ze skórą matki w ciągu pierwszych 90 minut po porodzie, lepiej przystosowują się do temperatury na zewnątrz, mają wyższy poziom cukru we krwi i płaczą znacznie mniej niż te, które zabiera się od matki lub umieszcza w łóżeczku.


Z kolei dla mamy pierwsze chwile z noworodkiem są najważniejsze, ponieważ patrzenie na dziecko i trzymanie go w ramionach pozwoli jej wykształcić instynkt pielęgnacji i ochrony, które zwiążą ją z dzieckiem na całe życie.