Na podbój świata!

Pchane chęcią poznania swojego otoczenia, dziecko sprawdza swoje niedoskonałe jeszcze umiejętności ruchowe ...

file

Nasz maluch rośnie, jego ciało nabiera siły, a coraz lepiej skoordynowane ruchy dają więcej bezpieczeństwa. Dziecko zaczyna poruszać się po otoczeniu, raczkując lub stosując inne, czasem dziwne, sposoby przemieszczania się. Później, około pierwszych urodzin, nadchodzi wyczekiwany moment: pierwsze chwiejne, ale samodzielne kroki.


Jest to wielkie osiągnięcie dla naszego dziecka, pierwsza forma niezależności, która pozwoli dziecku poruszać się samodzielnie, zwiedzać pomieszczenia i odkrywać przedmioty, które wcześniej były poza jego zasięgiem. Jego postępy dają mu wiele satysfakcji i popychają do zdobywania wciąż nowych doświadczeń. Teraz może już wreszcie sięgać do stołu i mebli, radzi sobie z ekscytującą wspinaczką na sofę, krzesło czy poduszkę.
Wszystkie te próby, prędzej czy później zakończone sukcesem, wyrabiają koordynację ruchową i zmysł równowagi, ale także poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie, dając dziecku jednocześnie wrażenie, że jest dorosłe.


Nie zapominajmy, że każde dziecko rozwija się - także ruchowo - we własnym tempie i należy to uszanować, bez lęku, nie porównując swojego dziecka z innymi. Możemy jednak zapewnić naszemu dziecku możliwość ćwiczenia umiejętności ruchowych przy pomocy odpowiednich zabawek, które będą odpowiadały jego etapowi rozwoju. Są to na przykład wszelkie pojazdy do poruszania się po domu czy ogrodzie, najpierw z pomocą rodziców, później bardziej samodzielnie. Są to zabawki, które dziecko może pchać, na których może jeździć lub przytrzymywać się ich, kiedy stawia pierwsze kroki. Najlepiej, gdy taki pojazd będzie miał schowek na ulubione zabawki dziecka, aby mogły mu one zawsze towarzyszyć w podboju świata.