Mamusiu, czy znasz angielski?

W obecnym zglobalizowanym, wielojęzycznym świecie wielu rodziców odczuwa potrzebę uczenia dziecka drugiego języka już od najwcześniejszych chwil.

file

Najlepszym dla dziecka sposobem nauki języka obcego jest kontakt z różnymi dźwiękami, z jego rytmem i tonem już od narodzin. To zaskakujące, ale niemowlęta potrafią je rozróżniać i rozpoznawać, zanim jeszcze zrozumieją znaczenie słów i zdań – proces przyswajania drugiego języka jest podobny do procesu nabywania języka ojczystego.


Im wcześniej dziecko zetknie się z językiem obcym, tym łatwiej będzie mu nauczyć się go w sposób naturalny. Dzieci potrafią z łatwością, w naturalny sposób nauczyć się w kilka miesięcy tego, czego dorosła osoba nie będzie w stanie opanować, ponieważ ta niezwykła zdolność przyswajania języka zanika pod koniec wczesnego dzieciństwa.


Dobrze wiadomo, że dzieci rodziców różnych narodowości doskonale uczą się języków obojga rodziców. Aby dzieci rodziców posługujących się jednym językiem także miały szansę przyswoić drugi język, pozwólmy im już od najwcześniejszych dni bawić się zabawkami, które uczą słów zarówno w języku ojczystym jak i obcym. Słuchanie rymowanek, krótkich zdań i piosenek w obu językach pozwala kojarzyć określenia, ton i wyrażenia w naturalny, łatwy i zabawny sposób.


Nie zapominajmy, że kontakt z szerokim wachlarzem dźwięków już od najwcześniejszych chwil wspomaga proces uczenia się, i to nie tylko języków, i sprawia, że staje się on płynniejszy. Co więcej, znajomość więcej niż jednego języka jest niezbędna, by w przyszłości dziecko z łatwością wchodziło w interakcję z osobami z innych kultur i otwierało się na świat.