Kąpiel i przytulanie

Codzienna kąpiel, zwłaszcza w pierwszych miesiącach, to czas przytulania i relaksu, zarówno dla mamy, jak i malucha.

file

Kąpiel dziecka to nie tylko zabieg higieniczny, ale także czas przytulania, budowania relacji z mamą, kontaktu z nią oraz okazja dla dziecka, by zapoznało się z wodą.


Kąpiel jest relaksująca i może wspaniale wspomóc zasypianie. Można ją zrobić wieczorem, przed ostatnim posiłkiem.


Zawsze trzeba sprawdzić temperaturę wody, za pomocą odpowiedniego termometru. Temperatura nie powinna przekraczać 36-37 stopni, a w pomieszczeniu, w którym będziemy kąpać dziecko, powinna wynosić około 23 stopni, tak aby dziecku nie było zimno. Zanim zaczniemy myć malucha, pozwólmy mu przyzwyczaić się do wody, delikatnie kołyszmy go w wodzie, mówmy do niego i cieszmy się z nim tym momentem.


Stosujmy specjalne środki myjące, odpowiednie do delikatnej skóry dziecka, bez mydła czy substancji SLES. Początkowo można stosować ten sam płyn do mycia ciała i włosów. Musi być delikatny dla skóry, łagodzący i nawilżający, o Ph, które nie podrażnia oczu.


Przygotuj wszystko, co będzie potrzebne zarówno w trakcie kąpieli, jak i po niej, ponieważ dziecka nigdy nie wolno zostawić samego ani w wanience, ani na przewijaku. Po kąpieli od razu owiń dziecko szlafrokiem lub ręcznikiem frotte, w zależności od tego, w czym będzie dziecku wygodniej. Osusz skórę lekko przyciskając materiał, ale bez pocierania. Regularnie stosuj balsam nawilżający i zmiękczający skórę, przeznaczony dla dzieci. A cały rytuał kąpieli można zakończyć kilkoma kropelkami wody kolońskiej o łagodnym zapachu.