Odpowiednie obuwie

Obuwie odgrywa kluczową rolę w rozwoju stóp więc należy je uważnie dobierać.

file

Stopy odgrywają kluczową rolę w rozwoju dziecka i są czymś znacznie więcej, niż tylko podstawą dla pozycji pionowej. W związku z tym pierwsze lata życia to niezwykle ważny okres, w którym można zapobiec pojawianiu się problemów ze stopami w życiu dorosłym. Dlatego już od momentu raczkowania i stawiania pierwszych kroków należy dobierać buciki, które nie będą blokować naturalnego rozwoju stóp.

 

Z początku stopy służą do odbierania bodźców czuciowych. Z czasem jednak zaczynają one odgrywać fundamentalną rolę w stabilizacji i rozwoju ruchowym. Gdy dziecko zaczyna raczkować, upewnijmy się, że jego buciki są lekkie, mają miękką podeszwę, która wygina się w odpowiednich miejscach tak, aby nie krępowała ruchów stóp. Gdy dziecko stawia swoje pierwsze, niepewne kroki, wybierajmy buty z taką samą troską: potrzebne jest obuwie elastyczne, które nie będą uciskać stóp, o wzmocnionych piętach, co poprawi stabilność przy wciąż nieopanowanej równowadze. Te buty także muszą być lekkie i również nie mogą krępować ruchów stóp. To na tym etapie, krok za krokiem, dziecko uczy się dynamiki chodzenia.
Właśnie takie wprawki w chodzeniu stymulują podeszwę stóp, wzmacniają mięśnie i formują poprawne ich wysklepienie.

 


Każdy etap rozwoju wymaga odpowiedniego obuwia: miękkiego, elastycznego, lekkiego, ze stymulującą wkładką, o odpowiednich proporcjach, co da naszemu wędrownikowi wymaganą stabilność w czasie codziennych wypraw na podbój świata.